Examen final

Probe obligatorii

01.

Interpretare consecutivă (cu notițe) din limbile B și C sau C1 și C2 în limba A (± 6 min.)

02.

Interpretare simultană din limbile B și C sau C1 și C2 în limba A  (±10 min.)

03.

Disertație: Fiecare student pregătește o disertație bine documentată pe o temă strâns legată de domeniul interpretării.

Lucrările vor cuprinde și un capitol practic și vor fi redactate într-una din limbile B sau C ale studentlui.

Probe opționale

04.

Interpretare consecutivă (cu notițe)  din limba A în limba B (retur) (± 6 min.)

05.

Interpretare simultană din limba A în limba B (retur)  (±10 min.)

06.

Interpretare consecutivă (cu notițe)  din limba C3 în limba A (± 6 min.)

07.

Interpretare simultană din limba C3 în limba A (±10 min.)

Criterii de evaluare: interpretarea per ansamblu / redarea ideilor principale, structura discursului țintă, calitatea limbii, atitudinea, comunicarea cu publicului, abordarea unor subiecte noi.

– conținut: nu mai mult de o omisiune/adăugire/distorsiune majoră și/sau patru minore. Fără devieri de la structura generală a originalului.

– prezentare: postură care să nu influențeze negativ rezultatul; calitate a vocii care să permită înțelegerea deplină a mesajului transmis; fără abateri repetate de la regulile de etichetă în cabină care să afecteze negativ înțelegerea mesajului transmis. Nu mai mult de o problemă majoră în limba A (de natură să ducă la o distorsionare majoră a mesajului) și/sau patru minore (fără impact asupra înțelegerii globale a mesajului);

Promovarea examenului final conduce la eliberarea unei diplome de masterat în interpretare de conferință cu menționarea combinației de limbi și a unui certificat EMCI.

În cazul nepromovării uneia dintre probe, studentul are posibilitatea de a se prezenta din nou la examen (în februarie – cu anumite condiții – sau în iunie/iulie anul viitor). Cu această ocazie, candidatul trebuie să susțină din nou toate probele care alcătuiesc examenul final.

Comisie: cadrele didactice de la cursurile de interpretare, un reprezentant SCIC și un reprezentant DG LINC.

Detalii practice:

• examenele finale se desfășoară în general pe parcursul a două zile: o zi pentru toate consecutivele în limba A, o zi pentru toate simultanele în limba A, pentru a treia limbă C, retur și susținerea publică a disertației;
  • studenții primesc subiectul și cuvintele cheie pentru fiecare discurs cu 15 minute înainte și se pot pregăti într-o sală separată;
  • informații administrative  (https://lett.ubbcluj.ro/examen-disertatie/)